Szczecin - stary i nowy

Moje rodzinne miasto Szczecin na starych, często nigdzie wcześniej nie publikowanych zdjęciach (wygrzebanych z archiwum WUOZ) oraz na tych najnowszych - moich własnych.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive

regatta2015

Dar Młodzieży wpływa do Szczecina

- finał Tall Ships Regatta 2015

 

 

   The Tall Ships Races to doroczne regaty wielkich żaglowców, których organizacją zajmuje się Sail Training International.

Dar Młodzieży

Ideą zlotu jest „sail training”, czyli edukacja i wychowanie młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. To dlatego zgodnie z przepisami STI połowę załogi na każdej jednostce musi stanowić młodzież od 15 do 25 roku życia.

Obraz na żywo:  BTSR 2015 Live

 

Ocena użytkowników: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive

Kamienica Loitzów - jeden z najbardziej znanych i najcenniejszych zabytków Szczecina z epoki późnego gotyku, jeden z niewielu budynków dawnego budownictwa mieszczańskiego w mieście.

 

   Kamienicę budowano stopniowo w latach 1539-1547 na polecenie bankierskiego rodu Loitzów (mi.n. Hans II i Anna Loitz). Po bankructwie rodziny Loitzów i ich ucieczce do Polski w 1572 kamienicę przejęli Książęta pomorscy. Po upadku Księstwa pomorskiego dom w połowie XVII w. stał się siedzibą szwedzkiego radcy Rosenhandta.

   W XVIII wieku dom przejęli bracia Dubendorf. Założyli w niej cukiernię zwaną odtąd Dworem Szwajcarskim. Dokonali oni dewastacji kamienicy. Poprzez wykonanie nadbudowy zniszczono ozdobne szczyty, zaś wnętrza pokryte drewnianymi, malowanymi i rzeźbionymi stropami podzielono na małe mieszkania czynszowe. Podczas II wojny światowej w roku 1944 w wyniku nalotu wnętrze kamienicy zostało doszczętnie wypalone.

Odbudowano ją w 1955, od tego czasu mieści się tu Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych

 

kamienica

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

 Podziemia ZUW z Marcin Piętka

Podziemny Szczecin

Zagadkowy tunel w ZUW - Szacht do Odry?

 

 

 

Zagadkowy tunel

Podziemia ZUW były przez kilkadziesiąt lat niedostępne, po sufit zalane wodą. Tunel prowadzący prawdopodobnie do Odry został zamurowany w 1997 z obawy przed wielką falą powodziową, zbliżającą się wtedy do Szczecina, która poprzez podziemia mogła się wedrzeć do urzędu. W 2006 roku chciano wykorzystać podziemia do ułożenia w nich światłowodu, który miał przebiegać przez Wały Chrobrego. Po wykruszaniu ścian podziemi dotarto do takiej, której nie udało się przebić (złamało się na niej 60-centymetrowe wiertło, a podczas rozkuwania podziemi w gabinecie wojewody drżały w kredensie szklanki). Do dziś nie wiadomo, dokąd prowadzi tunel – może łączyć się z podziemiami Wałów Chrobrego, albo prowadzić w stronę Dąbia.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive

Archiwalne zdjęcia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

Zamek Książą Pomorskich Szczecin

 

Wszystkie zdjęcia w mojej galerii: Galeria - Zamek Książąt Pomorskich