Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 czyszczenielaptopa  

Czyszczenie komputera lub laptopa – konieczność czy ekstrawagancja?

 

Na samym początku wyjaśnienie – opisane tu czyszczenie komputera / laptopa dotyczy jego wnętrza a nie obudowy. Co prawda czysta obudowa sprawia, że praca na nim jest przyjemniejsza, jednakże nie ma wpływu na jego działanie. Za to zanieczyszczenia wewnątrz komputera często powodują kłopoty w jego pracy. Najczęstszym niepożądanym gościem w komputerze jest kurz. Nie jest to dziwne, ponieważ kurz znajduje się praktycznie wszędzie tam gdzie ludzie – może go być tylko więcej lub mniej. Komputer podczas pracy zasysa powietrze potrzebne do chłodzenia nagrzewających się elementów: procesora, chipsetów, pamięci. Wraz z powietrzem do wnętrza sprzętu dostaje się kurz. Część wylatuje, natomiast część osadza się na wewnętrznych podzespołach. Po pewnym czasie kurzu, paprochów, kociej sierści lub psiego futra jest tak dużo, że utrudnia przepływ powietrza, chłodzenie komputera i w efekcie może doprowadzić do awarii.

czyszczenie laptopa

Brudny komputer: Czym to grozi?

 

  • Słabsza wydajność wentylatorów Łopatki wentylatorów wyprofilowane są w taki sposób, aby jak najefektywniej tłoczyć powietrze. Gdy są brudne, ich wydajność maleje i stają się dużo głośniejsze. Gdy są bardzo brudne, mogą się zatrzymać, doprowadzając do uszkodzenia komputera.
  • Gorsze odprowadzanie ciepła z radiatorów Radiator zamocowany na procesorze i karcie grafiki niemal zawsze jest wyposażony w wentylator. Ten wpycha kurz w drobne szczeliny radiatora, skutecznie blokując odprowadzanie ciepła.
  • Możliwość uszkodzenia komponentów Kurz osadza się na wszystkich komponentach. Wystarczy, że taki „szczelny opatrunek” złapie nieco wilgoci i możemy spodziewać się pokazu sztucznych ogni.
  • Wolniejsza lub niestabilna praca komputera Procesory zaczynają pracować wolniej, gdy ich temperatura niebezpiecznie wzrasta. Przyczyną jest zazwyczaj właśnie zabrudzony radiator i wentylator.
czyszczenie laptopa

   Można zauważyć, że wentylatory włączają się częściej i pracują dłużej, a wszystko to przez to iż układ chłodzenia pracuje mniej wydajnie. To znak, że trzeba zajrzeć do wnętrza komputera. W tym miejscu należy zdementować jeden z mitów – czyszczenie układu chłodzącego odkurzaczem czy o zgrozo – kompresorem, co na forach internetowych doradzają różni pseudospecjaliści.  W rzeczywistości takie czyszczenie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Niekontrolowany strumień powietrza może przemieścić odrobiny stwardniałych zanieczyszczeń w miejsce w których nie powinny się znaleźć i na przykład całkowicie zablokować wentylator. Przy użyciu kompresora można nawet uszkodzić delikatne podzespoły komputera. Zwróć uwagę, że każdy porządny serwisant komputerowy zawsze demontuje laptopy do czyszczenia. Takie czyszczenie trwa dłużej, ale jest to jedyna metoda dopuszczana przez producentów komputerów.

 DSC04323

Jeżeli więc nie będziesz o tym pamiętać o regularnym serwisowaniu/czyszczeniu wnętrza, z czasem komputer zacznie pracować wolniej, zacznie się wieszać albo po prostu się spali.

DSC04335

   Samodzielne czyszczenie laptopa lub komputera nie jest czynnością wymagającą szczególnej wiedzy. Musisz jednak pamiętać, że wykonując tę operację istnieje szansa uszkodzenia komputera. Przystępując do niej bierzesz na siebie skutki ewentualnych uszkodzeń. Dlatego jeżeli nie czujesz się 100% pewny swoich umiejętności, przeprowadź ją pod okiem kogoś doświadczonego lub po prostu zanieś laptop do serwisu komputerowego.

DSC04328

 Czyszczenie chłodzenia w laptopie zazwyczaj kosztuje w granicach 50 – 100 zł i w dodatku na usługę otrzymasz gwarancję.