Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Synology DS414

 

Serwer

NAS Synology DS 414

 

   

   DiskStation DS414 to jedna z najnowszych propozycji w bogatym portfolio Synology. Serwer dedykowany jest przede wszystkim dla firm. Jednak jego możliwości mogą także wykorzystać użytkownicy domowi oczekujący od urządzenia dużej powierzchni na dane, wysokiego bezpieczeństwa oraz wydajności. Producent postawił na sprawdzoną konstrukcję zewnętrzną w postaci niewielkiej obudowy typu desktop.

Zobacz film:

 

   Czterodyskowy NAS w całości wykonany jest z czarnego tworzywa sztucznego. Tradycyjnie na bokach znalazło się perforowane logo producenta. Frontową część urządzenia w dużej części stanowi błyszcząca pokrywa komory dyskowej. NAS ma możliwość montażu do czterech dysków twardych zarówno 3,5, jak i 2,5 cala. Dostęp do nośników jest bardzo prosty – wystarczy zdjąć pokrywę, która utrzymuje się na gumowych uchwytach. Dyski montowane są bez użycia narzędzi w plastikowych sankach. Dodatkowe nakładki mocujące zabezpieczają dysk w sankach. Prawy narożnik frontowego panelu został zarezerwowany dla 5 diod kontrolnych (status oraz dyski) i włącznik zasilania. Podobnie jak w DS413 w nowszym modelu znalazło się miejsce na port USB 2.0. Tył urządzenia to przede wszystkim dwa 92-milimetrowe wentylatory. Wspomagają one nie tylko wentylację dysków i elektroniki. Są także układem chłodzenia zmiennoprzecinkowej jednostki Marvell Armada XP (MV78230). Producent zrezygnował z montażu procesora Freescale stosowanego w DS413. Dwurdzeniowa jednostka Armada XP pracuje z częstotliwością 1,33 GHz. Procesor ma do dyspozycji 1 GB pamięci RAM wlutowaną na stałe do płyty. Podobnie jak procesor, tak i dwa gigabitowe kontrolery sieciowe to układy Marvella (88E1512-NNP2). Za zarządzanie dyskami odpowiada z kolei kontroler RAID Marvell 88SX7042. 

 

   Ogromną zaletą jednostek Synology jest ich uniwersalność sieciowa. NAS-y mogą być stosowane zarówno w sieciach z komputerami Windows, Mac, a także Linux czy też dowolnymi urządzeniami wspierającymi protokoły SMB/CIFS, AFP, FTP, NFS, DLNA czy WebDAV. W standardowej konfiguracji DS414 uruchamia dwa pierwsze protokoły udostępniania plików. Użytkowników Mac OS powinna ucieszyć obsługa protokołu Bonjour. Pozwala ona na rozgłaszanie usług oferowanych przez określone urządzenie w sieci LAN. Dzięki temu oraz trzem wbudowanym portom USB NAS może pełnić funkcję systemu druku i urządzeń wielofunkcyjnych. Konfiguracja drukarki po stronie klienta sprowadza się do jej wyboru w menadżerze druku.

 

   W przypadku protokołu CIFS/SMB NAS umożliwia uruchomienie jego drugiej wersji (SMB 2.0 jest obsługiwane w systemach Windows Server 2008 R2, Windows 7 oraz nowszych) i obsługę Large MTU. Serwer może pełnić także rolę głównej przeglądarki lokalnej przechowując informację o pozostałych urządzeniach w sieci.

 

Podsumowanie

   W poszukiwaniu prostego w obsłudze, ale jednocześnie wydajnego i skalowalnego NAS-a warto swoje kroki skierować ku DS414. Pomimo dość niepozornego wyglądu w tym 4-dyskowym serwerze kryje się naprawdę niezła wydajność i ogromne możliwości konfiguracyjne. Producent postawił na sprawdzone komponenty a dzięki elastycznej konfiguracji powierzchni dyskowej można dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Szkoda tylko, że nie możemy rozbudować powierzchni dzięki jednostkom rozszerzającym. Jest to cicha i niezwykle szybka konstrukcja w rozsądnej cenie.